• warning: call_user_func_array() [function.call-user-func-array]: First argument is expected to be a valid callback, 'acquia_marina_username' was given in /home/www/romania.dk/includes/theme.inc on line 617.
  • warning: call_user_func_array() [function.call-user-func-array]: First argument is expected to be a valid callback, 'acquia_marina_username' was given in /home/www/romania.dk/includes/theme.inc on line 617.

Ivona Iancu Sfreja nominere til Gentofte Idrætslederprisen 2011

Når Birgitte Kappel Schmidt fra Gentofte Svømmeklub onsdag aften får overrakt Idrætslederprisen 2011 i forbindelse med SIG's repræsentantskabsmøde i Jægersborg Boldklub, kan hun tage imod blomster, pokal og en check på 10.000 kr. med god samvittighed. For aldrig tidligere har kandidatfeltet været så stærkt besat.
Dommerkomitéeen, der består af filialdirektør Rene Uldall-Jessen, Nordea Hellerup, SIG-formand Kate Skavin, John Zangenberg, formand i Ordrup CC, redaktør Mikael Østergaard, Villabyerne, og borgmester Hans Toft kom på overarbejde, da kandidaterne blev gennemgået. Alle var mere end egnede, og det krævede en tættekam at si bejlerne fra, inden vinderen var fundet.
Læs mere og få en oversigt over konkurrenterne til Birgitte Kappel Schmidt.

Ivona Ioana Sfreja Iancu
Ivona har i fem år været tennistræner i HIK, hvor hun har været tilknyttet ungdomsafdelingen og primært haft ansvaret for tennisskolen, der er den suverænt største og mest krævende afdeling.
I den tid, hun har været ansat, er tennisskolen vokset fra 150 til knap 450 medlemmer. Her har hun evnet at spotte talentfulde spillere, der kan udvikle sig til HIK's elitejuniorspillere og siden seniorspillere, og hun følger dem hele vejen i deres karriere.
Ivona er også initiativtager til sociale arrangementer og har etableret en forældrestøttegruppe for at fremme det sociale samvær i tennisskolen. Desuden er hun leder og arrangør af klubbens egne sommerlejre og weekendture og har været med til at lancere Play and Stay-konceptet i HIK, ligesom hun har været med til at arrangere trænerkurser for klubbens unge hjælpetrænere.Hrannar Holm

Hrannar Holm kommer fra Island og har arbejdet som træner i SISU igennem en årrække.
Han overtog træningen af SISU's elitedamer på et tidspunkt, hvor der var uro i klubben, og har på to mindre end to sæsoner bragt damerne helt til tops i Canal Ditital Ligaen. Og den 16. januar 2011 vandt holdet pokalturneringen.
Hrannar er gået målrettet og afdæmpet til opgaven og har skabt stor respekt om klubben.Bent Sørensen
Som formand for Stadions bestyrelse har Bent Sørensen ydet en kæmpe indsats for idrætsklubberne på Gentofte Stadion.
Det er ikke nogen nem post, hvor der bl.a. skal fordeles træningstid mellem klubberne, men der står respekt om Bent Sørensen for hans arbejdsindsats og den måde, han håndhæver reglerne på.
Desuden har Bent Sørensens kompetence været uvurderlig i forbindelse med diverse byggeprojekter gennem årene.Peter Pretzsch

Peter Pretzsch, 82 år, har siden 1955 været medlem af Gentofte Idræts Klub, hvor han i mere end 40 år har været frivillig leder og bestyrelsesmedlem, heraf 20 år som formand. Han har desuden i 20 år været ankermand i afviklingen af kommunens Aktiv Sommer og Aktiv Efterår, hvor han har introduceret børn og unge for atletikken. Han stod også bag konceptet 'Herkules' for overvægtige børn.
At han har været med i frivilligt lederarbejde i en menneskealder ses også af, at han blev valgt ind i bestyrelsen, da SIG i sin tid blev grundlagt.
Peter Pretzsch modtog Idrætslederprisen i 1995.Jørgen Ring
Jørgen Ring har i over 30 år varetaget funktionen som juniorleder i KDY i Skovshoved Havn og er om nogen manden, der har udbredt kølbådssejlads til kommunens unge.
Siden 1968 har han udviklet en stor flok af sejlere, der har vundet VM, EM og DM i Yngling og siden i mange andre klasser.
Jørgen Ring forsøger på sin egen stille måde at bygge bro mellem de mange aktiviteter i Skovshoved Havn, både for sejlere, dykkere, vandskiløbere og roere.
Trods sin alder på 64 år, hvor de fleste begynder at trappe ned, er han stadig aktiv i havnen, som efter hans mening har verdens bedste sejlfarvand lige 'uden før døren'.Jens Tarp

Jens Tarp har i mange år siddet i bestyrelsen i SGI, hvor han har været både kasserer og formand.
Han er medstifter af Gentofte Rulleskøjte Klub, hvor han har siddet i bestyrelsen siden 1998 - som formand fra 2000 til 2001 og igen siden 2008. Her har han medvirket til, at klubben fik en permanent bane til skaterhockey og et kluhhus, og han har været en bærende kaft i afviklingen af en række nationale og internationale mesterskabsstævner i Gentofte Stadions ishal.
Jens Tarp har udarbejdet en række rapporter om idrætsforholdene i Gentofte Kommune og har bestridt mange andre tillidposter: Næstformand i Dansk Forening for Rosport, landsholdsmanager i Dansk Rulleskøjte Union, kasserer i Danmarks Rocenter, bestyrelsesmedlem for Gentofte Stadion og initiativtager til Københavns Omegns Idrætssammenslutninger.Debbie Lyng
Skotske Debbie Lynch, 53 år, kom til Danmark i 1995, hvor hun blev ansat i Gentofte Badminton Klub, hvor hun siden har arbejdet på at gøre GBK til en klub for både elitespillere og motionsbørn.
Hun arbejder fra morgen til aften og holder som cheftræner øje med udviklingen af hver enkelt spiller, så træningen kan tilpasses derefter. I løbet af en sæson er Debbie Lynch ankerkvinde på klubbens to badmintonskoler for børn i alderen 5-8 år, og sammen med klubbens andre trænere arrangerer hun Aktiv Sommer, Aktivt Efterår og Aktiv Vinter for kommunens børn og unge, der her kan få en introduktion til badminton.
Til marts tager hun med 17 GBK-spillere til Israel, og i påsken skal hun til Bornholm med 27 ungdomsspillere. Også på det sociale plan spiller Debbie Lynch en aktiv rolle. Bowling-turnering, Tivoli-tur, forårsarrangement, bankospil og Halloween-fest er arrangementer, der køres sikkert i hus styret af Debbie Lynch.
I øjeblikket er hun engageret i et stort projekt omkring handicapidræt i GBK, hvor handicappede kan lære at spille badminton og samtidig blive integreret i klubben. Desuden er hun og GBK involveret i kommunens eliteprojekt for skoleelever.Publiceret: 18. Februar 2011 07:00